Motoryzacja

Jak chłodzić olej silnikowy?

W samochodach znajdziemy w chłodnice wody czy też oleju, które będą miały za zadanie obniżenie temperatury płynu chłodzącego oraz oleju.

Warto zwrócić uwagę, iż chłodnica oleju będzie odgrywała dużą rolę, dzięki temu możemy zmniejszyć temperaturę. Nie zawsze olej, który zostanie poddany wysokiej temperaturze, będzie odpowiednio działał, posiadał odpowiednią lepkość. Oczywiście należy zadbać o to, aby prawidłowo smarował wszystkie elementy ruchome naszego silnika, dlatego też wykorzystanie chłodnicy będzie bardzo istotne w tym przypadku.

Jak chłodzić olej silnikowy?

Jak działa chłodnica oleju?

Najczęściej do chłodzenia wykorzystywany jest ruch powietrza, podobnie jak w przypadku chłodnicy płynów, oczywiście należy zwrócić uwagę na stan chłodnicy, należy zwrócić uwagę czy nie jest zabrudzona, czy w pełni może chłodzić olej. Usterki mogą prowadzić do wielu problemów związanych z silnikiem naszego samochodu. Przykładowo pęknięta chłodnica spowoduje spadek ciśnienia, wówczas elementy nie będą składowane w sposób odpowiedni. Dodatkowo może dojść do rozszczelnienia węży, korozji, w tym przypadku możemy dostać ostrzeżenie o ciśnieniu oleju na naszej desce rozdzielczej.

Możemy spotkać się także z wersją z doprowadzeniem płynu chłodniczego, w tym przypadku mogą one chłodzić lub też rozgrzewać olej silnikowy. Z pewnością będzie to korzystne z punktu widzenia trwałości silnika, w tym przypadku będziemy podgrzewali olej przed uruchomieniem silnika, co pozwoli na uzyskanie optymalnego smarowania wszystkich elementów. W tym przypadku także może dojść do rozszczelnienia, należy zadbać o odpowiednie filtry, które pozwolą wyeliminować różnego rodzaju cząsteczki i zanieczyszczenia, które mogłyby doprowadzić do potencjalnej awarii.

Jeżeli zauważymy spadek ciśnienia, lub też podniesienie temperatury silnika, może to świadczyć o uszkodzeniu, w tym momencie może zajść potrzeba wymiany chłodnicy oleju. W tym przypadku warto postawić na profesjonalne rozwiązania, zakupić chłodnicę znanej marki, która będzie pozwalała na szybkie obniżenie temperatury. W przypadku samochodów ciężarowych możemy zakupić modele do wszystkich marek, przykładowo Man chłodnica oleju – DBK Parts z pewnością pozwoli na odpowiednie obniżenie temperatury oleju w naszym aucie.

Similar Posts