Blog

Belarus MTZ – wszystko o ciągnikach rolniczych tej marki

Produkcja ciągników rolniczych marki Belarus rozpoczęła się w Mińskiej Fabryce Traktorów (MTZ) w 1953 roku. Od tego czasu minęło wiele lat, ale pomimo to maszyny wyprodukowane przez naszych wschodnich sąsiadów wciąż cieszą się sporą popularnością. Kilka modeli wyraźnie odcisnęło swoje piętno na naszym rodzimym rynku i przeszło tym samym do historii polskiego rolnictwa. Traktory Belarus były najlepiej znane w krajach byłego bloku wschodniego, ale po jego rozpadzie marka rozpoczęła całkiem udaną ekspansję na zachód. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o ciągnikach MTZ?

Historia ciągnika Belarus MTZ w Polsce

Mińska Fabryka Traktorów została założona w 1946 roku, a pierwszy egzemplarz pod nazwą Belarus MTZ został wyprodukowany w 1953 roku. Maszyny te dość szybko pojawiły się na polskich wsiach. Popularność zdobywały kolejno modele MTZ-2 i MTZ-50, ale prawdziwym hitem okazał się dopiero Belarus MTZ-82. Był on wprost stworzony dla zaspokajania potrzeb małych i średnich gospodarstw. Był wytrzymały i niezawodny, a ponadto prosty w obsłudze i w ewentualnych naprawach. Dzięki tym cechom zyskał on miano następcy kultowego Władimirca T25. Do dnia dzisiejszego na wsiach możemy spotkać MTZ 82, a nawet znaleźć egzemplarze w dobrym stanie na rynku wtórnym. Cieszą się one niemalejącą popularnością, ponieważ rolnicy zwyczajnie uznają je za solidny i trwały sprzęt. Wraz z rozwojem technologii powstały nowe ciągniki spod szyldu marki MTZ i one również znalazły swoich nabywców w naszym kraju. Belarus 920,1221 czy 1523 to już współczesne konstrukcje, ale można śmiało powiedzieć, że nadal charakteryzują się nieskomplikowaną konstrukcją i stosunkowo niską ceną.

Belarus MTZ – ogólna prezentacja i opinie

Wygląd zewnętrzny maszyn Belarus nie zmieniał się zbyt drastycznie z modelu na model. Jednakże wraz z upływem lat projekty były modernizowane i unowocześniane, tak aby nie odstawały prezencją od produktów konkurencji. Jednak to nie wyglądem kolejne modele Belarusa MTZ podbijały rynek. Aspektem, który przyciągał potencjalnych nabywców były silniki, które słynęły z niezawodności. Popularnie mówiło się, że są one praktycznie “nie do zdarcia”. Belarusy charakteryzowały się także ograniczeniem ilości elektryki do minimum. W czasie gdy konkurencja opracowywała coraz to nowsze rozwiązania techniczne, inżynierowie zza wschodniej granicy dopracowywali bezawaryjność swoich maszyn. Przykład tego traktora pokazuje dosadnie, że rolnicy nie potrzebują specjalnych wygód czy udogodnień. Potrzebują oni maszyny, która jest tania, prosta w obsłudze i niezawodna. Belarusy spełniają wszystkie te wymagania i dzięki temu cieszą się dobrymi opiniami wśród polskich rolników.

Koszt części zamiennych i napraw

Potencjalne awarie, które mogą się przytrafić użytkownikowi Belarusa MTZ, w zdecydowanej większości jest on w stanie naprawić sam w swoim garażu. Nawet jeżeli zepsuje się coś poważniejszego, to i tak koszty nie będą zbyt duże, a wszystko to jest zasługą prostej konstrukcji. Nie trzeba nawet kupować oryginalnych części, w zupełności wystarczą zamienniki, które można zakupić w internetowych sklepach rolniczych. Są one oferowane w korzystnych cenach, a jednocześnie ich jakość dorównuje oryginałom. Zamienniki są łatwo dostępne na naszym rodzimym rynku, a wszystko to wpływa na niskie koszty eksploatacji i serwisowania. Belarus MTZ to ciągnik, który z całą pewnością można polecić.

Similar Posts