Blog

W jaki sposób aparat USG pokazuje obraz tkanek?

W badaniu USG przetwornik lub głowica zarówno wysyła fale dźwiękowe, jak i rejestruje fale odbijające, powracające do głowicy.

Kiedy przetwornik jest dociskany do skóry, wysyła do organizmu małe impulsy niesłyszalnych fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości. Gdy fale dźwiękowe odbijają się od organów wewnętrznych, płynów i tkanek, wrażliwy odbiornik w przetworniku rejestruje niewielkie zmiany wysokości i kierunku dźwięku. Komputer mierzy te charakterystyczne fale i wyświetla je jako obrazy w czasie rzeczywistym na monitorze.

W jaki sposób aparat USG pokazuje obraz tkanek?

Badanie USG pozwala postawić trafną diagnozę

Radiolog specjalnie przeszkolony do nadzorowania i interpretacji badań USG lub lekarz zaaplikują żel na bazie wody na badany obszar ciała pacjenta. Żel pomoże przetwornikowi w bezpiecznym kontakcie z ciałem. Eliminuje również kieszenie powietrzne między przetwornikiem a skórą, które mogą blokować przenikanie fal dźwiękowych do ciała. Następnie umieszcza się głowicę na ciele i przesuwa ją w przód i w tył nad obszarem zainteresowania, aż przechwyci pożądane obrazy. Na podstawie wyników można łatwiej postawić diagnozę i zlecić odpowiednie leczenie.

Większość badań USG trwa około 30 minut. Bardziej rozbudowane egzaminy mogą potrwać nawet godzinę. Radiolog prześle podpisany raport lekarzowi, który zlecił badanie. Można wtedy postawić diagnozę i zlecić odpowiednie leczenie lub dalsze badania. Większość rodzajów badań USG jest nieinwazyjna, czasami badanie USG może być nieco niekomfortowe, ale nie powinno być bolesne.

Obrazowanie ultradźwiękowe jest niezwykle bezpieczne i nie wykorzystuje promieniowania, które mogłoby być szkodliwe. Badanie USG daje wyraźny obraz tkanek miękkich, które nie są dobrze widoczne na zdjęciach rentgenowskich. Tego typu badanie jest preferowaną metodą obrazowania do diagnozowania i monitorowania kobiet w ciąży, wykonuje się również usg jamy brzusznej poznań. Ultradźwięki zapewniają obrazowanie w czasie rzeczywistym. To sprawia, że jest to dobre narzędzie do prowadzenia minimalnie inwazyjnych procedur, takich jak biopsje igłowe i aspiracja płynów.

Similar Posts