Biznes

Jak wybrać chleb wysokiej jakości?

Kiedy kupujemy chleb warto zwrócić uwagę na jego skład, przyjmuje się że dobry chleb powinien posiadać w swoim składzie wodę, mąkę oraz sól.

To wystarczy, aby otrzymać dobrej jakości pieczywo. Czasem oczywiście możemy także zakupić chleb z różnymi dodatkami, słonecznikiem, makiem, sezamem, różnego rodzaju ziarnami. Można oczywiście spotkać także chleb z dodatkiem miodu, ma on wówczas charakterystyczny brązowy kolor, jest cięższy od zwykłego chleba, jak również ma nieco inny kolor skórki. Niekiedy możemy także znaleźć chleb, z napisem tradycyjny, staropolski, wiejski, warto jednak pamiętać, że często są to po prostu zabiegi reklamowe, a sam chleb nie ma nic wspólnego z tradycyjnymi staropolskim i recepturami. Często może być to chleb z mąki białej pszennej z różnego rodzaju dodatkami, barwnikami, spulchniaczami czy poprawiaczami smaku. Jak wybrać chleb wysokiej jakości?

Nawet jedząc chleb możemy nie zorientować się, iż nie jest to taki chleb, jaki sugeruje napis na woreczku.

Zazwyczaj kupujemy chleb z mąki pszennej, oczywiście lepiej będzie wybrać chleb z mąki żytniej, która zawiera większą ilość błonnika, będzie ona dla nas zdrowsza. Bardzo często także spotykamy różnego rodzaju mieszanki, a często chleb żytni posiada 10 procent mąki pszennej. Warto zwrócić uwagę także na oznaczenia typu E, jeżeli chleb posiada w składzie tego rodzaju dodatki, oczywiście powinniśmy z niego zrezygnować. Jednak możemy znaleźć także wiele różnych innych chlebów, które mogą posiadać jako dodatki przykładowo orzechy, suszone owoce, oliwki, czy też różnego rodzaju zioła. Z pewnością kiedy chcemy kupić chleb wysokiej jakości powinniśmy udać się do lokalnej piekarni, z pewnością w każdym mieście znajdzie się dobra piekarnia z długoletnimi tradycjami, są to godne polecenia Piekarnie Wrocław z pewnością jest miejscem gdzie zakupimy wysokiej jakości pieczywo. Często są to firmy wielopokoleniowe, które posiadają sprawdzone receptury, często mają one ponad 100 lat. Jako że chleby wypiekane są z tych samych składników, receptura może się nie zmieniać, mogą się jedynie zmieniać piece. Jest to pieczywo wyrabiane według starych receptur, są to sprawdzone wyroby, które są zawsze smaczne i pachnące.

Similar Posts