Blog

Jakie chwasty zagrażają uprawom zbóż?

Chaber bławatek jest pospolitym chwastem dwuliściennych, który często występuje w rzepaku oraz w uprawach zboża.

Często spotykamy go także w uprawach roślin okopowych, jest to roślina dość charakterystyczna, którą łatwo wykryć. Osiąga wysokość od 30 do 80 cm, dlatego może konkurować o światło z wieloma roślinami uprawnymi, od dodatkowo pobiera wodę z gleby. Dlatego może wyrządzić wiele szkód w uprawach, obecnie stosuje się specjalistyczne herbicydy, które pozwalają na pozbycie się problemu.

Jakie chwasty zagrażają uprawom zbóż?

Chaber bławatek chwast w uprawach rolnych

W przypadku różnego rodzaju chwastów, warto obserwować uprawy, możemy w ten sposób szybko zidentyfikować zagrożenie, wykonać odpowiednie opryski. Stosuje się także opryski zaraz po siewie, Dzięki czemu można zatrzymać rozwój chwastów, dając roślinom uprawnym odpowiednie warunki do wzrostu. Chaber bławatek może wydawać nawet do tysiąca nasion, często kiełkuje z roślinami uprawnymi. Jest to roślina, która łatwo się przenosi, dlatego może występować w różnego rodzaju uprawach. Jest to dość często występujący chwast w uprawach na terenie całego kraju, często możemy zauważyć nawet 10 roślin na metr kwadratowy w uprawach zbóż.

W przypadku roślin ozimych należy rozpocząć zwalczanie jesienią, Jeżeli zaobserwujemy chwasty w okresie wiosennym możemy powtórzyć oprysk. Stosowanych jest obecnie bardzo wiele skutecznych herbicydów selektywnych, które stosuje się doglebowo jak również na liście i łodygi. Aby oprysk był skuteczny powinniśmy zwrócić uwagę na warunki pogodowe. Zbyt duży wiatr może powodować znoszenie oprysku na inne obszary, jak również zbyt wysoka temperatura może powodować szybkie wyparowanie oprysku zanim zacznie właściwie działać. Należy zwrócić także uwagę na opady deszczu, co będzie istotne zwłaszcza przy herbicydach działających na liście.

Więcej informacji na temat ochrony upraw oraz zwalczania chabra bławatka możemy znaleźć na stronie https://innvigo.com/chaber-blawatek/. Możemy wykorzystać w tym celu herbicydy jak przykładowo chlorotoluron, florasulam, metamitron czy tribenuron metylowy.

Similar Posts