Blog

Jaką pomoc uchodźcom z Ukrainy oferują kraje UE?

Wojna na Ukrainie spowodowała, że do Europy trafia wielu uchodźców, którzy poszukują schronienia przykładowo w Polsce, ale również w innych krajach Unii Europejskiej.

Rządy wszystkich krajów zapewniają pomoc, często jest to zakwaterowanie, wyżywienie, jak również pomoc w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości. Obywatele mogą uczestniczyć w kursach językowych, mogą znaleźć pracę, natomiast dzieci mogą uczestniczyć do szkół.

Jaką pomoc uchodźcom z Ukrainy oferują kraje UE?

Portale informacyjne dla osób z Ukrainy

Pomoc humanitarna dociera także na teren Ukrainy, zaangażowanych jest wiele organizacji pozarządowych, fundacji oraz stowarzyszeń. Osoby prywatne mogą wpłacać pieniądze na specjalne konta, następnie pomoc humanitarna będzie trafiała do najbardziej potrzebujących. Dostarczana jest żywność, odzież, leki, wiele osób utraciło domy, potrzebują praktycznie wszystkiego, aby funkcjonować. Wiele terenów Ukrainy często odciętych jest od energii elektrycznej, dlatego trafiają tam także generatory prądu, ucierpiały w wynikach ataków rakietowych również szpitale. Wraz z pomocą docierają także karetki, samochody straży pożarnej, jak również inny sprzęt, który może ratować życie.

Według danych UNICEF liczba emigrantów z Ukrainy to 9 milionów osób, w tym 4 miliony dzieci. Unia Europejska przeznaczyła specjalne środki, aby zapewnić im odpowiednie warunki. Prowadzone są także szerokie działania na Ukrainie, dotyczą one opieki zdrowotnej, wyżywienia, jak również zapewnienia dostępu do wody. Często uchodźcy na terenie Ukrainy potrzebują także pomocy związanej z kontaktem z bliskimi, dlatego powstają serwisy internetowe, które umożliwiają kontakt pomiędzy członkami rodziny. Na terenie Polski również znajdziemy serwisy pomagające uchodźcom z Ukrainy, można znaleźć tam informacje na temat kontaktu z polskimi urzędami.

Serwisy internetowe Ukraina online to miejsce, gdzie możemy zobaczyć wiele materiałów wideo, raporty z walk, jak również informacje dotyczące pomocy. W Polsce powstało wiele serwisów informacyjnych dla osób z Ukrainy, znajdą tam informacje na tematy związane z zatrudnieniem. Znajdują się tam również informacje dla polskich przedsiębiorców, którzy chcieliby zatrudnić osoby z Ukrainy, jednak nie wiedzą jakie formalności należy dopełnić.

Similar Posts