Blog

Jak dbać o zdrowie naszych zwierząt?

Zwierzęta, które są naszymi pupilami to najwierniejsi przyjaciele, o których musimy dbać ze szczególną troską, tak samo wręcz jak o swoje zdrowie. Jak zatem najlepiej dbać o zdrowie naszych zwierząt? Przede wszystkim, musimy pamiętać, że zwierzęta starzeją się o wiele szybciej niż ludzie i decydując się na pupila należy mieć tego świadomość. Istnieje wiele sposobów, aby dbać o ich samopoczucie, robimy to dzięki odpowiednio dobranej diecie, dawce ruchu na świeżym powietrzu, a także pamiętając o profilaktycznych badaniach, szczepieniach i przeglądach stanu zdrowia u profesjonalistów, czyli w klinice weterynaryjnej Toruń.

Kiedy powinniśmy się skierować do weterynarza?

Tak naprawdę opiekując się naszymi zwierzakami na co dzień, powinniśmy dokonywać obserwacji ich zachowań lub ich niepokojących zmian. Kiedy widzimy na przykład, że nasz pupil, który zawsze chętnie zjada swoje posiłki lub smakołyki, zaczyna ich odmawiać – jest to powód do bliższego zainteresowania się przyczyną. Brak apetytu czy apatia mogą mieć różne podłoża. Kolejnym podejrzanym zachowaniem może być szybsze męczenie się zwierzaka podczas spacerów albo codziennych aktywności. Widząc bardziej dosłowne objawy jak biegunki, wymioty czy zmiany skórne, powinniśmy pospiesznie udać się do weterynarza, który specjalizuje się w leczeniu zwierząt Toruń.

Musimy pamiętać, że istnieją choroby, na które szczególnie narażone są dane zwierzątka lub rasy. Przykładowo, zarówno psy, jak i koty narażone są na choroby nerek, choroby te są ściśle powiązane z dietą pupila. Kiedy widzimy jakieś silniej niepokojące nas objawy, należy czym prędzej udać się do kliniki weterynaryjnej i oddać naszego zwierzaka w ręce profesjonalistów. Być może dane objawy będą potrzebowały dalszego badania w postaci USG lub RTG zwierząt Toruń. Nie należy absolutnie obawiać się takich badań. Są one w pełni bezpieczne dla zwierząt, oczywiście jeżeli wykonują je wyspecjalizowani lekarze.

Profilaktyka jest najważniejsza

Jednak wizyta u weterynarza, nie powinna być tylko pokierowana kiepskim samopoczuciem pupila lub podejrzanymi objawami. Tak jak i my, nasi pupile powinni mieć przeprowadzane badania kontrolne, a przede wszystkim wizyty profilaktyczne, które oferuje klinika weterynaryjna Toruń. Takie wizyty najlepiej odbywać raz na sześć miesięcy lub częściej, jeśli taka będzie rekomendacja lekarza. Podczas takiej wizyty weterynarz przeprowadza badanie pupila, poczynając od wywiadu z Tobą podczas którego omówicie stan zdrowia zwierzęcia oraz ewentualne niepokojące objawy. Takie badanie to również mierzenie temperatury, kontrola stanu oczu, uszu, a także uzębienia. Sprawdzana jest także skóra, sierść i pazury. Zwierzę jest również ważone, a za pomocą stetoskopu lekarz osłuchuje płuca oraz serce. Jeśli uzna, że istnienie potrzeba dalszych badań, może dokonać poboru krwi lub zlecenie innych badań. Wizyty profilaktyczne to konieczność, jeśli chcesz zachować dobry stan zdrowia zwierzęcia i oszczędzić koszty leczenia, a przede wszystkim zadbać o niego, jak o siebie samego.

Similar Posts