Blog

Gastrologia – co leczy?

Gastrologia to dziedzina medyczna, która koncentruje się na funkcjonowaniu układu pokarmowego.

Bada ona choroby tego obszaru, a także stara się je diagnozować. Lekarz gastrolog może leczyć poważne choroby takie jak: nowotwory układu pokarmowego, a także mniej groźne dolegliwości, do których zalicza się powszechnie występującą niestrawność lub zgagę.

Czym zajmuje się gastrologia?

Jako że gastrologia koncentruje się na układzie pokarmowym człowieka, to w ramach jej zainteresowań pozostają takie narządy jak: przełyk, żołądek, wątroba, jelita oraz trzustka.

Gastrolog w celu zbadania pacjenta pod kątem występowania u niego chorób gastrologicznych najczęściej bazuje na takich badaniach jak endoskopia, kolonoskopia, rektoskopia, polipektomia, USG i rzecz jasna badania laboratoryjne oraz palpacyjne, czyli takie, które polega na dotyku.

Jakie dolegliwości i choroby leczy gastrologia?

Przyjęło się twierdzić, że do specjalisty zajmującego się gastrologią udajemy się wtedy, gdy boli nas brzuch. Jednakże dolegliwości związane z chorobami układu pokarmowego mogą być znacznie bardziej skomplikowane, choć faktycznie ich objawem mogą być właśnie bóle brzucha. Tak czy inaczej, gastrologia zajmuje się takimi chorobami jak:

* zapalenie trzustki,
* zapalenie dróg żółciowych,
* zapalenie żołądka,
* zespół jelita drażliwego,
* niestrawność,
* wrzody żołądka,
* wrzody dwunastnicy,
* refluks,
* wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
* choroba Leśniowskiego-Crohna.

Natomiast dolegliwości, z którymi radzi sobie gastrolog to m.in.:

* wymioty,
* ślady krwi w moczu,
* trudności z przełykaniem,
* biegunki,
* zaparcia,
* stany gorączkowe,
* znaczny spadek wagi,
* mdłości,
* odbijanie,
* częste bóle brzucha.

Jak leczy gastrolog?

Gastrolog, jak każdy specjalista, dobiera metody leczenia do konkretnego przypadku. Dzięki uzyskanym wynikom badań, które zlecił, jest w stanie opracować sposób leczenia. Często lekarz poleca pacjentowi stosowanie diety żywieniowej. Najczęściej jest ona złożona z lekkostrawnych posiłków, które są delikatne dla przewodu pokarmowego.

Zdarza się też, że gastrolog przepisuje pacjentowi antybiotyki lub inhibitory pompy protonowej, czyli leki obniżające wydzielanie jonów wodoru do żołądka. Działają one szczególnie na górny odcinek pokarmowy.

Gdzie udać się na poradę gastrologiczną?

Jeśli cierpimy na wyżej wymienione dolegliwości gastrologiczne, powinniśmy udać się do gastrologa. Warto wybrać takiego specjalistę, który właściwie przeprowadzi badania i przede wszystkim postawi on trafną diagnozę. W wielu przychodniach na wizytę można umówić się telefonicznie. Wystarczy, że w internecie poszukamy odpowiedniego fachowca. Możemy dokonać tego np. poprzez wpisanie w wyszukiwarkę haseł z dopisaniem nazwy miejscowości – „Gastrolog – Gdańsk” lub „Gastrologia – Łódź „.

Similar Posts