Dom

W jaki sposób pielęgnować panele laminowane?

 Podłogi w naszych domach stanowią jedną z największych powierzchni składających się na całą aranżację wnętrz. To jak się one prezentują jest więc niezwykle istotne. Jedną rzeczą jest to, jakie mają one fabryczne usłojenie i barwę, drugą rzeczą jest ich pielęgnacja. Jeśli o podłogę laminowaną nie będziemy właściwie dbać straci ona swój pierwotny urok. Tylko jak dbać o panele laminowane?

Poznaj 5 kroków, które pozwolą utrzymać podłogę laminowaną w czystości

Pierwszy krok to pozbycie się kurzu i brudu odkurzaczem z odpowiednią (miękką) szczotką. Następnie warto przetrzeć powierzchnię suchą ściereczką. Jeśli zabrudzenie jest dość silne, to wykonajmy tę czynność jeszcze raz nową ściereczką. Jeśli na panelach pozostały jakieś zabrudzenia, pozbądźmy się ich przy użyciu odpowiedniego dla laminatów środka do czyszczenia. Przecieramy podłogę wilgotną ścierką, a jeśli zajdzie taka potrzeba powtórzmy tę czynność jeszcze raz.

A w jaki sposób ochronić podłogę laminowaną przed zarysowaniami?

Dostępne obecnie na rynku panele laminowane są odporne na dość szeroką gamę zagrożeń. Nie oddziałują na nie światło, są często odporne na wgniecenia, plamy czy ścieranie. Jednak warto pamiętać o tym, że największym zagrożeniem będą niepozorne drobinki piasku. Dlaczego? Piasek, który wnosimy do domu będzie działał na powierzchnię „laminatu” jak papier ścierny. Nie mniejszym zagrożeniem dla paneli laminowanych będzie też wilgoć i woda. Wprawdzie na rynku są dostępne panele o podwyższonej odporności na wodę, nie są one jednak wodoodporne. By posadzka prezentowała się pięknie w długim czasie warto ją regularnie odkurzać oraz czyścić przy użyciu właściwych preparatów. Co jeszcze warto robić? Przed zarysowaniami podłogi będą chronić filce, które przykleimy na spód nóżek. Korzystajmy z wycieraczek przed wejściem i w wejściu. Warto zastanowić się nad położeniem dywanu, który ograniczy zużywanie się podłogi. Dobrą praktyką jest stosowanie specjalnych mat pod fotele do biurek, które ochronią podłogę przed intensywnym ścieraniem.

 

Similar Posts