Blog

Kastracja/sterylizacja – czy poprawia komfort życia zwierzęcia?

Decydując się na pupila w domu, musimy podjąć wiele przygotować oraz decyzji, takich jak to czy dokonać kastracji / sterylizacji naszego zwierzęcia. Musimy przede wszystkim zastanowić się, czy zabieg ten jest zbędnym bólem, czy też pozwoli podnieść komfort życia naszemu nowemu domownikowi. Tu odpowiedź nie jest jednoznaczna, ale z pewnością zabieg kastracji inaczej zwany sterylizacją jest zabiegiem, który przynosi dużo dobrego.

Kastracja/sterylizacja – dlaczego warto wykonać zabieg?

Pozbawienie możliwości rozmnażania podczas zabiegu z ingerencją chirurgiczną jest niezwykle stresujące zarówno dla opiekuna, jak i pupila. Jednak musimy brać pod uwagę, że zwierzę pozbawione instynktu płciowego, tak naprawdę nie odczuwa jego braku. Jeśli nie zdecydujemy się na zabieg, musimy liczyć się z różnymi przypadłościami kotów i psów w okresie rozrodczym. U kotek jest to ruja, która pojawia się co około 2 tygodnie, podczas której mogą one uciążliwie miauczeć, odmawiać jedzenia, a nawet tracić na wadze i tracić sierść. Natomiast kocury, są w tym czasie agresywne i oznaczają „swój” teren moczem.

Zwierzę w tym czasie chce za wszelką cenę dokonać zaspokojenia. Z kolei u psów — suczek, pojawiają się cieczki 2 razy do roku, które trwają mniej więcej trzy tygodnie. Istnieją specjalne podpaski i majteczki dla suczek, jednak należy przede wszystkim uważać w tym czasie na spacery, ponieważ psy będą się nią wyjątkowo w tym czasie interesować. Samce są w tym czasie bardzo zdeterminowane, aby ulżyć swojemu instynktowi rozrodczym, co prowadzić może nawet do wymuszania spacerów i ucieczek. Jeśli chęć rozmnażania, nie jest spełniona, nasz pupil odczuwa spadek samopoczucia i komfortu życia, co jest nieprzyjemne zarówno dla niego, jak i dla nas jako opiekuna. Są to zachowania fizjologiczne, które nie mają nic wspólnego z przymusem posiadania „małych”.

Tak naprawdę w dzisiejszych czasach ilość psów i kotów, szukających domów i opiekuna jest ogromna, nie jest więc potrzebne podwyższanie tej liczby, jeśli świadomie nie chcemy mieć większej ilości pupili w domu. Warto więc zdecydować się na taki zabieg w zaufanej klinice weterynaryjnej w Toruniu, gdzie wyspecjalizowani lekarze będą w stanie w pełni bezpiecznie dokonać zabiegu. Zabieg kastracji / sterylizacji jest poprzedzony badaniami takimi jak USG i RTG zwierząt Toruń. Po kwalifikacji pupila do zabiegu możemy liczyć na dokonanie go przez doświadczony zespół chirurgiczny. Po nim nasz pupil będzie miał niewielkie rany i naprawdę szybko wróci do formy.

Jakie inne korzyści dają zabiegi?

Dzięki zabiegowi kastracji / sterylizacji wykonanemu w zaufanej klinice weterynaryjnej eliminujemy choroby z nim związane z posiadaniem narządów rozrodczych takimi jak: ropne zapalenie macicy, krwiomacicze, guzami i cystami na narządach rodnych, nowotwór listwy mleczne, ciąże urojone, czy zapalenie gruczołów mlekowych i nowotwór prostaty i jąder. Jeśli chodzi o najlepszy moment kastracji/ sterylizacji to u psa jest to okres po 7 miesiącu życia, u suki przed pierwszą cieczką, a możliwe jest wykonanie zabiegu już po 4 miesiącu życia, u kota po 6 miesiącu życia a u kotki przed pierwszą rują, lub zawsze miesiąc po rui. Jednak oczywiście, przede wszystkim należy skonsultować się z weterynarzem.

Similar Posts