Biznes

Wybór sprężarki do przemysłu spożywczego – kluczowe aspekty

W niektórych gałęziach przemysłowych uzyskanie ponadprzeciętnej czystości sprężonego powietrza jest absolutną koniecznością. Jedną z nich jest przemysł spożywczy, gdzie dobór odpowiednich urządzeń ma kluczowe znaczenie. Szczególną rolę spełniają tu sprężarki bezolejowe. Na jakiej podstawie najlepiej je wybierać?

Sprężone powietrze w przemyśle spożywczym

W przeciwieństwie do wielu innych sektorów przemysłowych sprężone powietrze wykorzystywane w szeroko rozumianej produkcji żywności musi cechować się odpowiednimi właściwościami. I chociaż przepisami prawnymi nie zostały określone konkretne normy w tym zakresie, to i tak warto o to zadbać. Najogólniej zatem rzecz ujmując, w praktyce przyjmuje się po prostu, że powinno ono być jak najczystsze, tak aby nie stanowiło zagrożenia dla zdrowia. I chociaż brak faktycznych limitów i uwarunkowań w tym względzie może nieco dziwić, to nowoczesne metody wytwarzania żywności pozwalają na skuteczne respektowanie niezbędnych założeń. Pomimo tego warto wspomnieć o potencjalnych ryzykach wiążących się z procesami wykorzystującymi sprężone powietrze. Od razu należy jednak mocno zaznaczyć, że niepożądanych sytuacji możemy stosunkowo łatwo uniknąć poprzez zachowanie środków ostrożności. Najczęstszymi zagrożeniami są tu te związane z zanieczyszczeniem sprężonego powietrza przez wilgoć, olej i inne cząsteczki.

Na co zwracać uwagę wybierając sprężarkę bezolejową?

Na rynku dostępnych jest szereg różnych modeli sprężarek bezolejowych. Aby jednak wybrać tą najlepszą dla zastosowań spożywczych, warto zwracać uwagę na kilka istotnych aspektów. Przede wszystkim zbadajmy jakość użytych komponentów. Wiadome jest, że sercem każdego urządzenia są jego części i nie inaczej jest też w przypadku sprężarek bezolejowych. Szczególnie obciążony pracą będzie silnik kompresora, dlatego w tej kwestii nie ma miejsca na żadne niedociągnięcia. Pamiętajmy, że systemy uzdatniania powietrza mogą ulec uszkodzeniu na skutek zanieczyszczonego przez olej sprężonego powietrza. Cząsteczki oleju bardzo negatywnie wpływają bowiem na umieszczone we wnętrzu komponenty elektroniczne. Kolejnym czynnikiem jest z kolei jak najwyższa trwałość urządzenia, która pozwoli użytkować sprzęt przez długi czas. Oprócz kwestii technicznych warto również wybierać jak najbardziej kompaktowe urządzenia. I chociaż rozmiar sprężarki na zakładzie pozornie nie wydaje się mieć aż tak dużego znaczenia, to jednak będzie to dodatkową zaletą. Niewielkie gabaryty sprężarki docenić można zwłaszcza w warunkach ograniczonej przestrzeni roboczej.

Podsumowanie

W celu ochrony realizowanych procesów produkcyjnych wszyscy producenci żywności i napojów powinni podejmować odpowiednie działania zmierzające do zapewnienia wytwarzanym produktom odpowiedniej jakości. Z tego powodu oprócz wyboru sprzętu najwyższej klasy niezbędne okazuje się być także stałe kontrolowanie wszystkich etapów produkcyjnych. Każdorazowo jednak zapewnienie jak najwyższego poziomu czystości sprężonego powietrza powinno być absolutnym priorytetem. Takie medium możesz uzyskać dzięki niezawodnym sprężarkom BOGE

Similar Posts