Biznes

Jak przygotować CV?

Czy wiesz, że pracodawca może otrzymać nawet 250 CV na jedno stanowisko? Szczególnie w przypadku popularnych zawodów i profesji. Niech nie zdziwi Cię fakt, że po przejrzeniu 20 życiorysu, dokumenty zaczynają mu się zlewać w nieczytelną całość. Co zrobić, aby nie zaprzepaścić swojej szansy na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną i zwrócić uwagę rekrutera? To proste! Napisz CV z pomysłem, a jednocześnie konkretnie. Nowocześnie, ale w połączeniu z przejrzystą formą. Oryginalnie, ale z zachowaniem prostoty. Czyli w końcu jak? W poniższym artykule postaramy się dokładnie o tym opowiedzieć.

Jak przygotować CV?

Od czego zacząć?

Przygotowanie dobrego CV warto rozpocząć od małego research’u. Sprawdź oferty pracy z Twojej branży i zwróć uwagę na stanowiska, jakie Cię interesują. Najważniejszym punktem takiego ogłoszenia z Twojej perspektywy będą wymagania stawiane przez pracodawców. Sprawdź, które z nich spełniasz i wymień je w swoim życiorysie. Zwróć też uwagę na to, jakie kompetencje mogą być Twoim atutem i o nich również wspomnij.

Zobacz także: Rekrutacja menedżerów dla firm

Miej na uwadze, że CV nie jest opisem wyłącznie dotychczasowego doświadczenia zawodowego. W pamięci trzeba odszukać zarówno dokładna listę Twoich wcześniejszych pracodawców, jak i historię zdobytego wykształcenia, ale także odbyte kursy, szkolenia oraz zdobyte uprawnienia czy wyróżniające nas cechy charakteru kompetencje.

Pokaż, że jesteś profesjonalistą.

Warto również na tym etapie przygotowań sprawdzić, czy masz profesjonalny adres mailowy. Dobrze przygotowany zawiera imię i nazwisko (w wersji pełnej, skróconej czy jako inicjały) i przede wszystkim, poważną domenę. Pomyśl sobie, jak będziesz wyglądał w oczach przyszłego pracodawcy, jeśli w zakładce Dane Kontaktowe będzie widniał adres: [email protected]? ????

Dobry życiorys powinien pokazać Cię od jak najlepszej strony – czyli jako eksperta w Twojej branży. Jeśli masz więc bogate doświadczenie zawodowe z czasów studenckich, np. jako kelner, ale aktualnie poszukujesz zatrudnienia jako analityk, nie wymieniaj wszystkich restauracji i barów, w których pracowałeś. Dla rekrutera jest oczywiście ważne, że  świetnie radziłeś sobie z łączeniem egzaminów z pracą, ale wystarczy wzmianka na ten temat.

Podkreśleniem opisanych kompetencji jest oczywiście oprawa graficzna dokumentu. Nie należy na siłę wyróżniać CV graficznie – ma być przede wszystkim czytelne i przejrzyste. Możesz skorzystać z gotowych kreatorów CV i zależnie od potrzeby, dostosować go do interesującej Cię oferty pracy.

 

Co musi zawierać CV?

Pamiętaj – aby Twoja aplikacja przeszła pierwszy etap rekrutacji, musi przede wszystkim być kompletna i zawierać wszystkie wymagane przez rekrutera informacje.

W poprawnie napisanym CV powinny znaleźć się:

Dane osobowe –  imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail, miejsce zamieszkania.

Doświadczenie zawodowe – wymień nie tylko nazwę i okres, w jakim zajmowałeś dane stanowisko, ale zawrzyj jego opis lub wypunktuj najważniejsze obszary odpowiedzialności.

Wykształcenie – w układzie odwróconej chronologii podsumuj te etapy edukacji, które będą ważne dla rekrutera

Języki obce – dodaj do nich poziomy znajomości

Umiejętności – kompetencje, które wyróżnią Cię na tle innych kandydatów. Nie ograniczaj się tylko do tych najbardziej popularnych. Przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej przypomnij sobie przykłady z życia, kiedy te umiejętności wykorzystałeś.

Kursy/szkolenia/certyfikaty 

Zainteresowania – zamiast napisać lakonicznie „książki”, możesz rozwinąć interesujący Cię obszar, np. „duńska literatura kryminalna”,

Klauzula o ochronie danych osobowych – konieczna przede wszystkim aby umożliwić rekruterowi kontakt z Tobą.

Po pierwsze: nie klam!

Pamiętaj, że życiorys należy każdorazowo dopasować do konkretnej oferty pracy podkreślając doświadczenie, umiejętności, szkolenia, czy cel zawodowy, które szczególnie zainteresują rekrutera i potencjalnego pracodawcę. Pamiętaj, że CV powinno być zwięzłe, dlatego skracaj te elementy, które z punktu widzenia konkretnej rekrutacji mogą być nieistotne. Jednocześnie nie staraj się zmieścić wszystkiego na jednej stronie – jeśli masz więcej doświadczenia, nikt nie będzie się dziwił, jeśli Twoje CV będzie miało 2 strony. Najważniejsza zasada na sam koniec: nigdy, przenigdy nie pisz w CV nieprawdy – kłamstwo ma zawsze krótkie nogi ????

Similar Posts