Blog

Czym jest kardiologia weterynaryjna?

Jeśli chcielibyśmy wyróżnić najbardziej rozwijającą się dziedzinę weterynarii, bez wątpienia jest to kardiologia. Jest to dziedzina, dzięki której diagnozowane i leczone mogą być wszelkie choroby serca oraz naczyń krwionośnych u zwierząt. Ten obszar medycyny weterynaryjnej, wielokrotnie uratował życie niejednego pupila. Posiadając zwierzę, należy pamiętać, aby traktować je z należytą opieką i szacunkiem, takimi samymi, jakimi obdarowujemy siebie oraz innych domowników. Nie możemy zapominać, że zwierzęta chorują tak samo, jak i ludzie, posiadając zarówno choroby nabyte, jak i genetyczne, a wśród nich, niestety, również choroby serca.

Kiedy udać się z pupilem do kliniki weterynaryjnej?

Jeśli widzimy jakiekolwiek niepokojące objawy u swojego zwierzęcia, które wskazują na jego gorsze samopoczucie, takie jak płytki oddech, sapanie, duszności, spadek masy ciała, osłabienie mięśni i ogólnie szybsze męczenie się, nawet podczas spacerów, czy innych niesprawiających do tej pory problemów czynności — nie bagatelizujmy tych objawów. Niezwłocznie udajmy się do kliniki weterynaryjnej, dla której leczenie zwierząt Toruń to codzienność i która posiada w swojej ofercie pomoc kardiologiczną. Dzięki temu możemy szybko rozpocząć diagnostykę z pomocą wyspecjalizowanego lekarza, który będzie w stanie ocenić, czy nasz pupil ma problem zdrowotny związany z chorobami serca i układu krwionośnego.

Oczywiście, aby to ocenić, będzie potrzebował wykonać szereg badań, również z użyciem specjalistycznego sprzętu. Kardiologia weterynaryjna Toruń to specjalizacja, która jest w stanie ocenić czy ewentualna choroba serca, jest chorobą nabytą czy dziedziczoną. W przypadku chorób nabytych występują one często wraz z innymi dolegliwościami, takimi jak przykładowo choroby tarczycy (zarówno nadczynność, jak i niedoczynność) czy zapalenie mięśnia sercowego w następstwie boreliozy, spowodowanej postrachem każdego właściciela zwierzęcia — kleszcza.

Natomiast w przypadku chorób genetycznych, występują one zarówno u psów, jak i kotów, w przypadku psów na przykład są one bardzo zależne od rasy, ponieważ niektóre z nich występują tylko pewnych ras. Jeśli mamy jakiekolwiek podejrzenia, że nasz pupil cierpi na chorobę serca, nie czekajmy na jej rozwinięcie się. Szybkie badanie, diagnostyka i rozpoczęcie leczenia mogą okazać się wielką pomocą i ratunkiem. Najważniejszym badaniem kardiologicznym jest EKG, które wykonuje się u psów i kotów, przypinając elektrody na ich łapkach oraz na klatce piersiowej. Takie badanie trwa maksymalnie kilka minut, a wielokrotnie może uratować życie naszego pupila. Nie ma co ukrywać, że jest to wartość bezcenna.

Similar Posts