Biznes

Czy warto zakupić panele słoneczne w 2021 roku?

Dyskusje na temat opłacalności paneli fotowoltaicznych trwają od wielu lat.

Zwolennicy jak i przeciwnicy tego rozwiązania wymieniają różne argumenty na poparcie swojego zdania. Często możemy spotkać się z opinią, jakoby panele solarne miały w przyszłości sporo stanieć. Niestety jest to mało prawdopodobny scenariusz przy rosnących cenach materiałów, z których wykonane są elementy instalacji fotowoltaicznych. Na uwagę zasługuje też fakt, że obecnie posiadamy najbardziej korzystne rozwiązania finansowe mające na celu pomoc w zakupie paneli przez gospodarstwa domowe oraz firmy.

Czy warto zakupić panele słoneczne w 2021 roku?

Dofinansowanie, kredyt lub leasing

Konsumenci mogą skorzystać ze wsparcia finansowego jakim jest dofinansowanie do OZE (Odnawialnych Źródeł Energii). Jest również opcja rozłożenia kosztów zakupu na raty z pomocą kredytu na preferencyjnych warunkach z niskim oprocentowaniem. Wiele firm korzysta również z leasingu, dającego możliwość nie tylko rozłożenia dużej kwoty zakupu na raty ale również odliczenia jej od podatku dochodowego. Więcej informacji na temat finansowania paneli fotowoltaicznych można znaleźć na stronie fotowoltaika24h.com.

Rosnące ceny za prąd

Chociaż ceny za energię już stoją na bardzo wysokim poziomie, trudno sobie wyobrazić, że w przyszłości będą niższe. Według danych statystycznych, stawki za prąd podrożały o blisko 50% na przestrzeni kilku lat. W niektórych krajach wzrost ten był jeszcze większy. Dla przykładu, w Czechach energia elektryczna podrożała w ciągu 10 lat o przeszło 130%. O ile wzrosną stawki w ciągu najbliższych lat? Trudno przewidzieć, ale w dobie obecnego kryzysu mogą to być kilkudziesięcio-procentowe wzrosty. Instalacja paneli fotowoltaicznych może okazać się doskonałym rozwiązaniem, które sprawi, że rosnące ceny za prąd będą dla nas nieistotne.

Niezależność energetyczna

Dysponując panelami fotowoltaicznymi możemy czuć się niezależni od zewnętrznego dostawcy. Szczególnie odczuwalne jest to w przypadku firm, które muszą radzić sobie z ograniczeniami w dostawie prądu w sezonie letnim. Mając możliwość produkcji energii samodzielnie, nie musimy martwic się o tego typu ograniczenia.

Similar Posts