Biznes

Jak Włączyć HTTPS w WordPress?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego niektóre strony internetowe mają zielony kłódeczkę w pasku adresu, a inne nie? Ten zielony symbol oznacza, że strona jest bezpieczna i chroni twoje dane.

To dlatego warto włączyć HTTPS na swojej stronie WordPress. W tym artykule dowiesz się, jak to zrobić, krok po kroku, nawet jeśli nie jesteś specjalistą od technologii. Gotowy? To ruszajmy!

Jak Włączyć HTTPS w WordPress?

Czym jest HTTPS?

HTTP (Hypertext Transfer Protocol) to protokół, który używany jest do przesyłania danych między twoją przeglądarką internetową a stronami internetowymi. Niestety, HTTP nie jest zbyt bezpieczny, ponieważ dane przesyłane są w sposób jawny, co oznacza, że ​​mogą być podsłuchiwane przez osoby trzecie.

Jakieś czas temu powstał protokół HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure), który rozwiązuje ten problem. HTTPS dodaje dodatkową warstwę zabezpieczeń, która szyfruje dane, co sprawia, że są one nieczytelne dla osób nieupoważnionych. Dzięki temu twoje dane i dane użytkowników są o wiele bardziej bezpieczne.

Zalety włączenia HTTPS na swojej stronie WordPress

Przed przejściem do kroków, podzielę się z tobą kilkoma powodami, dla których warto włączyć HTTPS na swojej stronie WordPress:

Bezpieczeństwo danych

Włączenie HTTPS oznacza, że ​​dane przesyłane między twoją stroną a użytkownikami są zaszyfrowane, co chroni je przed przechwyceniem przez osoby trzecie.

Wiarygodność

Strona z zieloną kłódeczką wygląda bardziej profesjonalnie i budzi większe zaufanie u użytkowników. To może wpłynąć pozytywnie na wizerunek twojej firmy.

SEO

Wyszukiwarki, takie jak Google, preferują strony z HTTPS, więc włączenie tego protokołu może pomóc w poprawie pozycji twojej strony w wynikach wyszukiwania.

Wymóg RODO

Jeśli Twoja strona zbiera dane osobowe użytkowników, to w niektórych przypadkach włączenie HTTPS może być wymogiem wynikającym z przepisów RODO.

Krok po kroku: Jak włączyć HTTPS na swojej stronie WordPress?

Teraz, gdy już wiesz, jakie są zalety korzystania z HTTPS, przejdźmy do kroków, które pozwolą Ci włączyć to zabezpieczenie na swojej stronie WordPress:

Wybierz odpowiedni certyfikat SSL

Na początek będziesz potrzebować certyfikatu SSL. Możesz go zdobyć od różnych dostawców, niektórzy oferują go nawet za darmo. Wybierz certyfikat odpowiedni dla swoich potrzeb i możliwości finansowych.

Zakup certyfikat SSL i pobierz go

Po wybraniu certyfikatu SSL możesz przejść do jego zakupu. Po zakończonym zakupie będziesz miał możliwość pobrania certyfikatu. Upewnij się, że zachowasz plik certyfikatu w bezpiecznym miejscu na swoim komputerze.

Zainstaluj certyfikat SSL na swoim serwerze

Teraz nadszedł czas, aby zainstalować certyfikat SSL na swoim serwerze. Jeśli nie czujesz się pewnie w tej kwestii, skonsultuj się z dostawcą usług hostingowych, który powinien pomóc Ci w tym procesie.

Zaloguj się do panelu WordPress

Teraz, gdy certyfikat SSL jest zainstalowany, zaloguj się do panelu administracyjnego swojej strony WordPress.

Zaktualizuj adresy URL

Po zalogowaniu się przejdź do sekcji „Ustawienia” w menu po lewej stronie. Wybierz „Ogólne”. Tam znajdziesz pola „Adres WordPressa (URL)” i „Adres witryny (URL)”. Zmodyfikuj wartości tych pól, dodając „https://” przed swoim adresem URL. Następnie kliknij „Zapisz zmiany”.

Zaktualizuj plik .htaccess

Aby wymusić korzystanie z protokołu HTTPS na swojej stronie, możesz dodać odpowiednie reguły do pliku .htaccess. Upewnij się, że wykonasz kopię zapasową tego pliku przed wprowadzeniem zmian.

Oto przykładowy kod, który możesz dodać na początku swojego pliku .htaccess:


RewriteEngine On

RewriteCond %{HTTPS} !=on
RewriteRule ^ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]

Po wprowadzeniu zmian zapisz plik .htaccess.

Krok 7: Wykonaj testy

Po wykonaniu powyższych kroków sprawdź, czy wszystko działa poprawnie. Sprawdź swoją stronę, czy ładowanie odbywa się teraz przez protokół HTTPS. Upewnij się, że nie ma żadnych problemów z zawartością czy funkcjonalnością witryny.

Gratulacje! Właśnie włączyłeś HTTPS na swojej stronie WordPress. Dzięki temu twoja strona staje się bardziej bezpieczna, wiarygodna i może lepiej pozycjonować się w wynikach wyszukiwania. Pamiętaj, że dbanie o bezpieczeństwo użytkowników i danych jest niezwykle ważne w dzisiejszym świecie internetu. Dzięki prostym krokom, które przedstawiliśmy powyżej, możesz cieszyć się korzyściami płynącymi z protokołu HTTPS na swojej stronie.

Mam nadzieję, że ten artykuł był dla ciebie pomocny i że teraz czujesz się bardziej pewnie w temacie włączania HTTPS na swojej stronie WordPress. Powodzenia!

Similar Posts